Blog II. - Sme to čo jeme?

Blog II. - Sme to čo jeme?

Už pri našom prvom rozhovore som vedel, že týchto rozhovorov bude viac. Konverzácie s Mgr. Richardom Kolekom sú vždy zábavné a zaujímavé, na témach dialógu v podstate vôbec nezáleží. Ale aj keď sú tieto témy a otázky vopred napísané, ako je to v prípade formátu interview, neuberá to nič zo záujmu, s ktorým sa do rozhovoru Richard zahryzne. Je evidentné, že si konverzáciu na akúkoľvek tému užíva a veľa zo svojho času trávi práve trénovaním tejto schopnosti.

 

Ako vždy, rád sa dostávam hneď k veci. 

 

[Sme to, čo jeme?]

 

Hovorí sa, že sme to čo jeme. Platí to aj pri iných veciach ako je len jedlo?

 

Ak je to myslené tak, že čo si dávame do života, to sa nám odráža na tom, čo sa nám deje. Samozrejme. Ja som zástanca toho, že každá akcia vyvoláva nejakú reakciu. Ak chceme veľa reakcií, čo asi okolo seba chceme, hlavne pri našom pôsobení, aby sa firma rozvíjala, treba byť akčný- treba byť mienkotvorný. Tie reakcie sú teda nejaké míľniky, ktoré sa dejú v živote, ktoré si človek vie dokonca aj naplánovať. Len musí rátať s tým, že veci neprichádzajú len tak. Ja to vidím na dva typy ľudí, ktorí sa posúvajú nejakým spôsobom ďalej v živote. Jedni sú presne tí akční, ktorí robia snáď všetko pre to, aby prichádzali tie reakcie, aby sa cítili dobre, aby rástli kariérne, osobnostne. A potom sú tí, čo sú ako stávkari, ktorí iba čakajú či nejaká tá vec príde. Ak máme radi štatistiky, tie nám vedia ukázať, že tí, ktorí niečo robia vedome sú úspešnejší ako tí čakatelia na nejaký úspech, ktorí často ani nevedia ako s ním naložiť. Preto sa aj hovorí - buď strojca vlastného úspechu. O to ide.

 

Kedy sa ti naposledy stalo, že si sa s niekým rozprával a cítil si, že tá konverzácia stojí?

 

Neviem kedy naposledy, ale už sa mi to stalo. Väčšinou ide o ľudí, s ktorými keď sa stretnem, už majú dávno o mne vytvorenú nejakú nálepku. Akoby bolo nebezpečné sa so mnou vôbec rozprávať, lebo som finančník... Pozri, jedna vec je, že áno, mám financie naštudované a viem ľuďom rozšíriť obzor týmito informáciami. Na druhú stranu, viem sa rozprávať s kýmkoľvek na veľa rôznych tém. A rád sa rozprávam aj o témach, ktoré možno nemám toľko naštudované, pretože vtedy sa učím od iných. A takisto sa nebojím ja odovzdávať ľuďom veci, ktoré nevedia. Tak či tak, keď sa stretnem s novým človekom, môj prvý záujem je spoznať ho, nie ho okamžite zahltiť témou financie. Ak ale chce tento človek odomňa odbornosť, je to pre mňa automatika, zaujíma ma to, viem mu tú odbornosť poskytnúť. V zásade mi ale ide o to rozprávať sa s ľuďmi, pretože vyhľadávam jedinečné osobnosti. A inak ich nenájdem. Zase - akcia a reakcia. Čo z toho môže vzniknúť? Nový priateľ, nový klient, ktorý vo mne uvidí tú pridanú hodnotu toho, čo preňho môžem urobiť, ale v tom ideálnom prípade nájdem takú osobnosť, s ktorou si budeme vedieť predstaviť napríklad rozbehnúť nejaký business. Lebo ja som ten typ človeka, že keď nájdem niekoho, kto spĺňa tie nejaké osobnostné črty a typ a ja sa naňho pozriem v takom štádiu, že by ťa bola škoda lebo v tebe je možno potenciál na niečo úplne iné a to dennodenné zamestnanie ťa možno že zabíja... Viem si predstaviť, že vďaka rozhovoru s niektorými ľuďmi prídeme na to, že spolu môžme podnikať. A ja už mám skúsenosti s tým z niekoho spraviť úspešného a chcem a potrebujem to robiť ďalej.

 

Dávaš si pozor na to čím si plníš hlavu?

 

Musím mať rozhľad. A teda hlavu si plním hlavne týmito vecami. Na základe toho sľubu, ktorý dávam svojim klientom alebo spolupracovníkom, musím byť ten, kto je v obraze. Musím vedieť reagovať na to, čo sa deje na trhu, na rôzne situácie. Snažím sa hľadá fakty. Myslím si, že som dosť dobre obrnený voči hoaxom alebo dezinformáciám - na to je skvelé to moje právne vzdelanie. Tam som sa presne naučil to, ako sa pozerať na vec z viacerých smerov, ako rozobrať paragraf z každého uhlu a aké sú z toho východiská. Držím sa faktov, držím sa čísel. To je tá oblasť, čo ma baví, a ktorú oceňujú moji klienti aj kolegovia. Samozrejme, často sa ku mne dostávajú informácie, ktoré viem, že sú nesprávne alebo nepravdivé. Tomu sa nedá vyhnúť. Vtedy ale nezvyknem ísť do konfrontácie s tým človekom, ale práveže ma nadchne tá možnosť porozprávať sa s ním. Zistiť prečo si myslí to, čo si myslí a ukázať mu to ''B''. Neviem ako to nazvať - chcem napraviť mienku? Dať šancu? Byť ten, čo povie, že nie je všetko iba čiernobiele? Späť k Tvojej prvej otázke, ja som jeden z tých, ktorí vytvárajú akciu. Chcem byť mienkotvorca. Tam vidím tú dôležitosť toho, čo robíme.