Rok pracoval v banke, ale nespĺňal plán, lebo nechcel predávať úvery s tak vysokými úrokmi. „Vedel som, že v iných inštitúciách by to klient dostal s lepšími podmienkami. A tak po roku, keď som neplnil plán, som svojej šéfke navrhol, aby mi dala výpoveď,“ hovorí dnes Filip Pilka. Pred siedmimi rokmi sa stal finančným poradcom, ktorý stojí na strane klienta a ponúka mu také finančné produkty na trhu, ktoré zabezpečia jeho i rodinu.

Pre Filipa Pilku začína šetrenie pri prvej výplate. „Stačí, ak si odložíte 20 eur, ale budujete si zvyk nepremárniť všetko, ale myslieť na budúce životné situácie. Napokon 20 eur je stále viac ako si neodkladať nič,“ vysvetľuje.

Foto - pixabay.com

Mladých učí šetriť peniaze

Mladým to musí pripomínať najviac. „Mal som klienta, ktorý zarábal veľké peniaze a veľmi sa mu darilo. Keď sa jeho firma rozhodla znížiť odmeny, nevedel to ustáť, pretože jeho náklady sa medzičasom veľmi zvýšili. Aby nemusel znížiť svoj životný štandard, na aký si zvykol, nabral si niekoľko nevýhodných krátkodobých úverov. Trvalo nám niekoľko mesiacov, než sme výdavky rapídne znížili, dostali pod kontrolu a nastavili komplexný finančný plán,“ hovorí Filip Pilka.  

Za sedem rokov, čo sa venuje financiám už mal viac ako180 klientov. V každom veku riešia klienti a klientky niečo iné, ale mnohí rozmýšľajú len o tom, čo bude najbližšie mesiace. „Dôležité je nastaviť si financie na dlhšie obdobie, mať svoje ciele a ísť si za nimi,“ vysvetľuje Pilka.

U mladých klientov a klientiek rieši hlavne kúpu auta a bytu či domu. „Keď si nájdu partnera alebo partnerku rozmýšľajú o založení rodiny a prídu za mnou, že chcú hypotéku. Mnohým najprv radím, aby si vyskúšali spoločné bývanie v podnájme a keď si budú istí, že im to funguje, môžu ísť do hypotéky, čo je záväzok na dlhé roky a predsa kúpiť si bývanie nie je ako kupovať si rožky každý deň.  Mal som jeden pár, ktorý ma presvedčil, že hypotéku chcú a rozišli sa mesiac potom, čo ju dostali,“ vysvetľuje.

Ako sa zbaviť hypotéky skôrIné situácie riešia klienti, ktorí už majú deti, splácajú hypotéky alebo spotrebné úvery. „To je kategória klientov, ktorá začína myslieť na to, ako našetriť deťom, ako sa zbaviť hypotéky skôr a zabezpečiť sa na dôchodok.  Priemerný dôchodok na Slovensku je okolo 400 eur, to stačí málokomu. Spoliehať sa v tomto na štát nemôžeme, preto sa tým musíme zaoberať sami a začať čím skôr, aby nás to finančne čo najmenej zaťažovalo“ hovorí Pilka.

Prebrať financie s odborníkom sa oplatí v každej vekovej kategórii a v každej životnej situácii. „Takmer každá domácnosť má viac možností ako môže svoje  financie riešiť, ale nevie o tom. Dokáže si domácnosť jedným krokom splácať súčasné úvery a zároveň si pri nich šetriť na dôchodok či na poistenie a bez problémov ísť na dovolenku a riešiť každodenné výdaje? Ak sa na to pozrie odborník, ktorý takéto situácii rieši 8 až 12 hodín denne, tak určite áno. Všetci vieme chytiť nožničky do ruky, ale všetci sa idem ostrihať ku kaderníčke, ktorá to robí osem hodín denne. Preto by sa človek – jednotlivec alebo rodina mala obrátiť na odborníka a nie riešiť si to sami, pretože nemá kapacitu zisťovať si všetky potrebné informácie a nebude im na 100 percent rozumieť,“ hovorí Pilka.
Obracajú sa na neho aj seniori. „Aj im vieme pomôcť k zníženiu výdavkov či lepšiemu hospodáreniu. Mnohí majú napríklad poistený majetok starými zmluvami ešte v korunách, ale medzičasom hodnota majetku narástla a zmluva nepokrýva jej aktuálnu cenu,“ vysvetľuje Pilka.

Finančný poradca Filip Pilka.  Foto - Michal Kostka

Rozumieť financiám učí už deti

Filip Pilka neberie svoju prácu len ako zamestnanie, ktorým sa živí, ale vníma ho ako svoje poslanie. Preto veľa času popri rodine venuje aj bezplatnému vzdelávaniu. Posledné roky chodí prednášať na stredné školy a učí deti finančnej gramotnosti.

„Rozumieť financiám by sme mali deti učiť od malička. Už pri prvom vreckovom či zárobku na brigáde by mali rozmýšľať ako si z desiatich eur dve eurá odložia. Tak ako je to v rozprávke o troch grošoch. Jeden groš vraciaš rodičom, ktorí ťa vychovali, jeden si odkladáš na budúcnosť pre svoju rodinu a z tretieho žiješ,“ uzatvára Filip Pilka, otec ročného syna.